Nie ukrywam, że styl boho od zawsze jest bliski mojemu sercu. Zarówno w mojej garderobie i w wyposażeniu domu, można znaleźć chociażby pojedyncze elementy nawiązujące do niego.
Potrzebne materiały:
- Sznurek Nowosolski 5mm https://kordonkinowosolskie.pl/sznurek-nowosolski-5mm 28 kawałków po 2,6m – wybrałam odcień Ecru (link do Ecru 5mm: https://kordonkinowosolskie.pl/sznurek-5mm-ecru )
- Sznurek Nowosolski 3mm https://kordonkinowosolskie.pl/sznurek-nowosolski-3mm 8 kawałków po 0,5m – wybrałam odcień Ecru (link: https://kordonkinowosolskie.pl/sznurek-3mm-ecru )
- Kółko drewniane (ja ukradłam swoje z karnisza :)
- Centymetr
- Nożyczki
- Taśma malarska (opcjonalnie)
Zaczniemy od podkładki na stół
Będzie to idealny moment, by nauczyć się węzła płaskiego :) Moja będzie miała wymiary 37x26cm, jednak jeżeli marzy Wam się inny rozmiar – odsyłam Was do poprzedniego wpisu, w którym znajdziecie odpowiedź na pytanie: Jak obliczyć długość potrzebnego do projektu sznurka? Przy doborze ilości sznurków weźcie pod uwagę, aby liczba ta była podzielna przez 4.
Mocujemy wcześniej przygotowane sznurki 5mm. Jeżeli nie jesteście pewni jak to zrobić, ponownie odsyłam do poprzedniego >>wpisu<<
Zaczniemy od 4 wolnych sznurków po lewej stronie, by wykonać węzeł płaski.
Pierwszy od lewej strony sznurek staramy się ułożyć w poziomie względem dwóch środkowych.
Następnie końcówkę czwartego sznurka przekładamy pod dwoma środkowymi sznurkami i wkładamy ją w pętelkę, która powstała pomiędzy pierwszym, a drugim odcinkiem sznurka.
Naciągamy dwie końcówki sznurka do samej góry.
Jesteśmy w połowie węzła płaskiego :) teraz wykonamy ten sam manewr, z tym że w drugą stronę.
Tym razem zaczynamy od sznurka z prawej strony.
Końcówkę odcinka z lewej strony przekładamy od tyłu w pętelkę powstałą po prawej stronie.
Ponownie naciągamy dwie końcówki na samej górze. Tak prezentuje się węzeł płaski.
Chwytamy cztery kolejne odcinki sznurków i wykonujemy tę samą czynność aż do końca rzędu.
Pierwszy rząd już za nami. Kolejny wykonujemy analogicznie, z tym że pozostawiamy wolno dwa odcinki sznurków na początku oraz na końcu rzędu.
Rozpoczynamy kolejny rząd wykorzystując cztery pierwsze odcinki sznurków.
Kontynuujemy czynność aż do osiągnięcia pożądanej szerokości podkładki. Naprzemiennie wykorzystując wszystkie odcinki sznurków i pozostawiając dwa wolne z obydwu stron.
Po otrzymaniu oczekiwanego wymiaru, odcinamy ją. Postaramy się zrobić to na samym czubku – pozostałe końcówki będą frędzlami podkładki.
Odliczamy długość frędzli i równo je obcinamy. Moje będą miały 4cm.
W precyzyjnym przycięciu frędzli pomoże nam taśma malarska. Aby z niej skorzystać, utniemy pierwszy i ostatni odcinek na pożądanej długości, a następnie przykleimy na ich wysokości taśmę do pozostałych odcinków.
Obcinamy je w ten sposób.
Po drugiej stronie wykonujemy tę samą czynność.
Mi osobiście odpowiada takie nieco chaotyczne ułożenie frędzli, jednak jeżeli chcecie uniknąć tego efektu – można je wyprasować :)
Teraz przejdziemy do kolejnego elementu naszego zestawu.
Dekoracja na sztućce
Zacznę od przywiązania kółka drewnianego do wieszaka.
Mocujemy 8 kawałków sznurków 3mm na naszym kółku.
Ponownie, tak jak w przypadku podkładki, wykonujemy węzły płaskie. W pierwszym rzędzie zaczynamy od czterech pierwszych sznurków, a w drugim pozostawiamy dwa pierwsze i dwa ostatnie wolne.
W trzecim rzędzie pozostawiamy cztery wolne odcinki, zarówno z lewej i prawej strony.
W czwartym węzeł płaski tworzymy z czterech środkowych odcinków.
Teraz nauczymy się węzła żebrowego, aby nadać naszej dekoracji ładne wykończenie. W tym celu chwytamy pierwszy od lewej sznurek, wokół niego będziemy oplatać pozostałe sznurki (w sumie 7 odcinków)
Chwytamy kolejny sznurek, jego będziemy oplatać jako pierwszego. Niech sznurki będą ułożone względem siebie tak jak na powyższym zdjęciu. Następnie końcówkę sznurka, którym oplatamy pierwszy, przeciągamy w miejsce, które zaznaczyłam na zdjęciu czerwoną kropką.
Ściągamy go do samej góry.
Następnie powtarzamy tę czynność 1 raz, przekładając końcówkę sznurka w powstałą pętelkę, która otworzyła się na dole. Jeżeli macie nadal wątpliwości, poniżej ukażą się dodatkowe zdjęcia z instrukcją jak wykonać tą czynność na przykładzie drugiej strony dekoracji.
Po przepleceniu 6 pozostałych odcinków, nasza praca powinna prezentować się tak.
Tę samą czynność powtarzamy po drugiej stronie dekoracji.
Tak prezentuje się nasza praca.
Na koniec utworzymy dwa węzły płaskie z czterech sznurków znajdujących się na środku dekoracji.
Krótkie przypomnienie.
Tak się finalnie prezentuje dekoracja na sztućce.
Bardzo lubię ten zestaw – posiłek w takich pięknych okolicznościach smakuje jeszcze lepiej ;)
Mam nadzieję, ze instruktaż się Wam spodobał. Jak sami widzicie – makrama to nic szczególnie skomplikowanego! Zapraszam Was serdecznie do śledzenia naszego bloga – następny tutorial pojawi się już niedługo…
Autor: Weronika Gontarz