Asortyment
Haftowanie, szydełkowanie oraz dzierganie na drutach były niegdyś zajęciami naszych babć. To one swoimi sprawnymi palcami tworzyły dla nas ubrania, czapeczki, rękawiczki, firany, serwetki oraz obrusy. Wynikało to głównie z braków na półkach sklepowych i konieczności, aniżeli z mody.
Dziś wszelkie robótki ręczne wróciły do łask. Po szydełka i druty sięgają nawet młodzi ludzie. Obecnie prace ręczne stanowią hobby, sposób na zarobek, a nie przymus. Do wyboru masz mnóstwo włóczek, nici, sznurków oraz kordonków. Duża gama kolorów oraz materiał, z jakiego dana włóczka powstała sprawia, że masz w czym przebierać, a Twoje dzieła będą ciekawe i oryginalne. Ostatnio modne są rękodzieła z kordonka. A czym on jest? Jakie są jego rozmiary? Jakie szydełko do nich dobrać? Co możesz z nich zrobić oraz gdzie je możesz kupić? O tym dowiesz się z dalszej części tekstu.
Nazwa kordonek pochodzi od francuskiego słowa cordon i według PWN oznacza skręconą nitkę jedwabną lub bawełnianą, która używana jest do haftowania lub szydełkowania. Wybierając kordonek z pewnością zwracasz też uwagę na włókno, z jakiego zostało stworzone. Do najczęściej spotykanych kordonków należą włóczki powstałe z: poliestru, bawełny egipskiej, bawełny merceryzowanej oraz jedwabiu. Największą popularnością cieszą się kordonki bawełniane. Ostatnio modne stały się również kordonki metalizowane. Doskonale się sprawdzają w tworzeniu różnych ozdóbek. Wynika to z faktu, iż nici te charakteryzują się dużym połyskiem. Każdemu pomieszczeniu dodadzą magii, oryginalności oraz przytulności. Przeglądając ofertę różnych sklepów, możesz również trafić na kordonki z cekinami lub z brokatem. Dzięki nim sporządzisz ozdoby, przyozdobisz nudną i starą odzież oraz dasz “drugie życie” starym przedmiotom.
W sklepach pasmanteryjnych zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych możesz spotkać się z różną grubością kordonków. Od niej zależy to, jak twoje dzieło będzie się prezentować. Przedstawiona liczba oznacza ilość nitek, z jakich składa się przędza. Na przykładzie naszych Kordonków Nowosolskich opiszę grubość i przeznaczenie:
Kordonek 2- jest to najcieńszy kordonek, który doskonale sprawdza się w tworzeniu delikatnych rękodzieł, takich jak dzwoneczki, gwiazdeczki oraz inne ozdoby;
Kordonek 3- niewiele grubsza od 2 i idealnie się nią sporządza nie tylko ozdoby, ale również serwetki, obrusiki, czy też firanki;
Kordonek 4- najbardziej popularna wśród dziergających grubość. Nic dziwnego, gdyż z jej pomocą możesz sporządzić nie tylko ciekawe ozdoby, obrusy, firany i serwety, ale również bluzeczki, czy też bieliznę;
Kordonek 6- produkt ten jest dwa razy grubszy od trójki, w związku z czym jest idealny do sporządzenia ciekawych i oryginalnych pledów, poduszek, pokrowców oraz bluzeczek i sweterków;
Kordonek 12- najgrubszy z kordonków. Doskonale sprawdza się w tworzeniu takich dzieł jak pledy, dywaniki, kosze, podkładki oraz odzież.
Niestety nie każde szydełko nadaje się do każdej grubości kordonka. Jedne z nich potrzebują cienkiego i delikatnego sprzętu, inne zaś grubszego i bardziej “topornego”. Odpowiednio dobrane szydełko ułatwi ci nie tylko pracę, ale również wpłynie na finalny wygląd twojego dzieła. I tak:
Kordonek jest bardzo wdzięcznym materiałem do tego, aby stworzyć wiele pięknych rękodzieł, które dodadzą twoim pomieszczeniom ciepła, oryginalności oraz charakteru. Dzięki nim przełamiesz nudne i toporne meble oraz nadasz pomieszczeniu koloru.
Nie dość, że gama kolorystyczna jest ogromna, to jeszcze możesz przebierać w grubościach tego produktu. Odpowiednio dobrany kordonek pozwoli ci stworzyć:
To ile będziesz potrzebować materiału, zależy w dużej mierze od wzoru, wielkości danego wyrobu, od grubości włóczki i ciasności oczek.
Robótki z kordonków to również doskonały pomysł na prezent. Nie ma nic bowiem cenniejszego jak produkty wytworzone własnoręcznie i prosto z serca. Spoglądając na taki prezent, powracają wspomnienia związane z osobą, która dane dzieło robiła.
Aby cieszyć się jak najdłużej produktami powstałymi z naszych kordonków, trzeba odpowiednio o nie dbać. Nieodpowiednia temperatura prania i prasowania może mieć zgubny wpływ na robótkę. Białe nici mogą zżółknąć, kolorowe nici mogą stracić kolor, a struktura nici może zostać zachwiana.
Każdy materiał wymaga innego traktowania. Na przykład kordonki z poliestru należy prać lub gotować w temperaturze nieprzekraczającej 90 stopni. Prasować jedynie do temperatury 120 stopni. Produkty zrobione z tych kordonków nie należy chlorować oraz czyścić chemicznie. Natomiast kordonki bawełniane to materiał, który należy prać tylko i wyłącznie ręcznie i to w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni. Ten produkt możesz spokojnie prasować do temperatury 150 stopni. Tak jak w przypadku kordonków poliestrowych, również i w tym przypadku nie zaleca się czyszczenia chemicznego oraz chlorowania.
Odpowiednie traktowanie tych mozolnie sporządzonych dzieł sprawi, że będziesz się nimi cieszyć jak najdłużej.
Nasze babcie, aby wydziergać coś pięknego i praktycznego, musiały się postarać, aby odpowiednią włóczkę kupić. Musiały znaleźć odpowiedni sklep oraz wystać swoje, aby interesujący ich produkt kupić. Należy podkreślić, że nie miały zbyt dużego wyboru, jeżeli chodzi o jakość oraz kolorystykę. Dziś, w dobie internetu nie tylko możesz przebierać w ofertach, ale przede wszystkim oszczędzasz czas. A jak już jesteś na naszej stronie to znalazłaś już idealne miejscie dla swoich kordonkowych zakupów. Zapoznaj się z naszą ofertą zarówno na Kordonki Bawełniane, jak i poliestrowe Kordonki Nowosolskie !!