Najbardziej zadziwiające jest to, iż do wykonania takiej makramy wystarczy znajomość 2-3 splotów. Możemy otrzymać trwały i piękny wyrób dzięki odpowiedniemu połączeniu splotów! Makrama daje nieograniczone możliwości. I to jest w tym najbardziej ekscytujące, można stworzyć prawdziwe dzieło sztuki za pomocą jedynie sznurka i rąk.
Proces twórczy na początku może wydawać się trudny, jednakże dość łatwo można opanować tą technikę. Należy pamiętać o precyzji, dokładnie zaciągać wiązania, i cierpliwie dążyć do zamierzonego efektu.
Obecnie makrama powróciła do łask. Obserwujemy duże zainteresowanie nie tylko wśród kupujących, ale także pasjonatów rękodzieła. Ludzie doceniają prace w które wkłada się mnóstwo pracy, ale i serce oraz pasję. Przedmiot wykonany własnoręcznie na pewno cieszy bardziej aniżeli rzecz nabyta w sklepie, zwłaszcza masowo wykonywane w fabrykach makramy, które są wątpliwej jakości i nie porywają stylem i samym wyglądem.
Zatem moja propozycja to wykonanie niewielkiej makramy ściennej o niedużym stopniu skomplikowania. Taka makrama odnajdzie się w każdym wnętrzu, nie tylko scandi i boho.
Do wykonania makramy potrzebujemy kijek długości ok 55 cm oraz ok 100 metrów Sznurka Nowosolskiego 5mm w dowolnym kolorze. Ja wybrałam najbardziej popularny kolor- Natura. Kijek możemy przynieść z lasu, kupić w markecie budowlanym lub wykorzystać jakąś rurkę.
Makrama którą wykonamy będzie miała wielkość ok 40cm x 80 cm.
Przyda się też stojak lub wieszak na ubrania oraz haki do zamocowania kijka. Jeśli nie masz żadnych stojaków, możesz zawiesić kijek na drzwiach, futrynie, gdziekolwiek.
Zaczniemy od części środkowej i przycięcia sznurków odpowiedniej długości.
Potrzebujemy 4 sznurki długości ok 300 cm, następnie 2 sznurki ok 340 cm, 2 sznurki ok 380 cm, 2 sznurki 340 cm i 4 sznurki 300 cm i . Zaczynamy od prawej strony, najdłuższe będą na środku a po bokach te najkrótsze. Sznurki składamy na pół i zaczepiamy na kiju poprzez przeciągnięcie ich przez otwór.
Kolejnym krokiem będzie otrzymanie tego stanu :
Należy zapleść węzły proste, które krok po kroku ilustrują kolejne zdjęcia:
Cztery węzły powinny być zawiązane zaraz pod kijem, pozostałe nieco niżej, ponieważ z nich zrobimy 'kulki'.
'Kulka' to nic innego jak 3 węzły proste zwinięte i przełożone przez sznurek, ilustrują to następujące zdjęcia:
Gdy już mamy gotowe 3 węzły proste, należy skrajne sznurki przeciągnąć przez powstałe między kijem a węzłami oczko, a środkowe sznurki przeplatamy analogicznie przez środkowe oczko i całość naciągamy, w ten sposób powstaje 'kulka' :)
Gdy już mamy gotowe 3 kulki, zabieramy się za kolejny krok, tu już potrzebna będzie znajomość węzła żebrowego (poza węzłem prostym i żebrowym nie poznacie już nic więcej, cała makrama opiera się tylko na tych 2 wiązaniach).
Pod kulką zaczynamy wiązać linie skośne. Kulka składa się z 4 sznurków, bazą będą sznurki środkowe i na nich będziemy zaplatać sznurek, aby otrzymać linię skośną. Należy dobrać boczny sznurek i oplątać go 2 razy wokół środkowego sznurka. Należy pamiętać że sznurek środkowy idzie górą, a te które oplatają powinny iść spodem a następnie górą. Kroki przedstawiają kolejne zdjęcia
Linia skośna powstaje z 3 sznurków, pierwszy sznurek od kulki i dwa sąsiednie.
Czynność powtarzamy przy każdej kulce z prawej i lewej strony, jak na zdjęciu poniżej :
Linia będzie podwójna więc czynności powtarzamy w ten sposób:
W ten sposób powstaje pierwszy fragment makramy.
Kolejny krok to znów kulki (czyli 3 węzły proste) w następujących miejscach. Pamiętajcie o zostawieniu oczek na przeciągnięcie sznurków.
Pomiędzy kulkami, mniej więcej w połowie wysokości robimy pojedynczy węzeł prosty.
I znów od kulek wiążemy podwójne linie skośne a między nimi pojedynczy węzeł prosty:
Kolejne ruchy są powtarzalne, ale jest ich już mniej, ponieważ chcemy otrzymać kształt „szpiczasty”. Przed nami takie etapy:
I tak wygląda gotowa już część środkowa :)
Pasy boczne makramy.
Na pasy potrzebujemy 5 sznurków o długości ok 460 cm. Znów składamy je na pół i mocujemy na kijku. Aby wykonać takie pasy:
Musimy zacząć od węzła żebrowego. Środkowy sznurek jest naszą bazą i wokół niego zaplatamy sąsiednie sznurki kierując się ku dołowi.
Postępujemy według następujących kroków:
Linia będzie podwójna, więc znów zaczynając od środkowego sznurka wyplatamy węzły żebrowe:
Kolejny krok to węzeł prosty zawiązany w ten sposób:
Następnie kontynuujemy wyplatanie podwójnej linii skośnej tak aby otrzymać 'Romb'
Wykonujemy 5 takich rombów z obu stron makramy. Zaczynamy w ten sposób:
i kontynuujemy kroki z pierwszego rombu.
Gdy już mamy gotowe 2 paski
Dobieramy po 4 sznurki z każdego paska i wiążemy na nich węzeł prosty
Potem ładnie wykańczamy posługując się węzłem żebrowym. Wykorzystujemy tylko sznurki z pasków, części środkowej makram nie ruszamy.
Pozostało tylko zamocowanie sznurków na paskach i przycięcie/
Przycinanie to wbrew pozorom łatwa czynność, najlepiej najpierw zrobić jedną stronę i dopiero potem drugą stronę makramy. Warto przełożyć sobie kilka strategicznych sznurków (tych już przyciętych) w analogiczne miejsca po drugiej stronie makramy, wyznaczą one nam linię wg której należy ciąć aby otrzymać identyczny kształt jak w przyciętej już pierwszej połowie makramy.
Przy przycinaniu warto stopniować przycinanie, to jak zabawa w fryzjera ;)
I gotowe :) Mam nadzieję że każdy krok opisałam bardzo dokładnie oraz zdjęcia wykonałam tak aby każdy krok był bardzo jasno wytłumaczony ;) Życzę zdrowia i do następnego razu.