Wybrałam kolor żółty, aby ożywić trochę swoją sypialnię. Myślę, że ten odcień będzie się dobrze komponował również z ozdobami świątecznymi, które już niedługo pojawią się w domach z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych.
Potrzebne materiały:
- Sznurek Nowosolski 5 mm - ja wybrałam kolor żółty ( https://kordonkinowosolskie.pl/sznurek-5mm-zolty ) 20 odcinków po 2,5 m
- Kijek - podstawa makramy
- Nożyczki
- Centymetr
- Taśma malarska
Przywiązujemy kijek do wieszaka/innego miejsca pracy, na którym zazwyczaj wykonujemy makramowe prace.
Mocujemy wszystkie 20 odcinków sznurka na kijku, pamiętając o tym, by końcówki jednego odcinka były ze sobą równe po złożeniu go na pół.
Po zawieszeniu wszystkich odcinków sznurka, przejdziemy do tworzenia węzłów płaskich.
Zaczynamy od czterech pierwszych odcinków sznurków. Skrajnie lewy odcinek „kładziemy” w poziomie na dwóch środkowych, a czwarty odcinek od lewej strony kładziemy na nim w pionie, a następnie przekładamy pod dwoma środkowymi i wkładamy od tyłu w pętelkę, która utworzyła się po lewej stronie. Całość zaciskamy.
Analogiczną czynność powtarzamy kolejny raz, zaczynając od prawej strony - tym razem to odcinek z lewej strony będziemy przeplatać przez otwór powstały po prawej stronie. Po zaciśnięciu tego splotu powstał nam węzeł płaski, który będziemy powtarzać na każdych kolejnych 4 odcinkach sznurków w tym rzędzie.
W kolejnym rzędzie robimy dokładnie to samo, z tym że zaczniemy od odcinków 3-6, pozostawiając dwa pierwsze odcinki wypuszczone.
Trzeci rząd ponownie będzie składał się ze splotów płaskich i rozpoczniemy go tak jak rząd pierwszy - od 4 pierwszych odcinków sznurków.
Czynności powtarzamy aż do otrzymania 8 rzędów splotów.
Zaczynając rząd 9, zamiast zaczynać od pierwszych czterech odcinków sznurka, rozpoczniemy dopiero od piątego, pozostawiając cztery pierwsze odcinki sznurka w rzędzie wolne.
Z każdym kolejnym rządem dodajemy do „wolnych odcinków z brzegu” kolejne dwa.
Robimy to zarówno po lewej i prawej stronie tak, aby finalnie tworzył nam się optycznie trójkąt.
Kolejnym krokiem będzie węzeł żebrowy. Chwytamy pierwszy z brzegu sznurek - wokół niego będziemy oplatać pozostałe.
Każdy z odcinków sznurka zapleciemy wokół naszej „podstawy” dwa razy.
Czynność powtarzamy wobec każdego sznurka znajdującego się po lewej stronie naszej pracy.
Następnie tę samą czynność powtarzamy po prawej stronie.
Przejdziemy z powrotem do węzła płaskiego, lecz tym razem z małą różnicą. Do pierwszego splotu bierzemy standardowo cztery pierwsze odcinki sznurków, zaś do drugiego wykorzystamy dwa odcinki z poprzedniego splotu i dwa nowe. Tym sposobem wykonujemy 8 węzłów.
Zanim wykonamy 9 splot, ułożymy środkowe odcinki 2 sznurków na krzyż tak, aby sznurek z prawej strony został zawarty w splocie po lewej stronie, a ten z lewej strony po prawej.
Następnie wykonamy ostatni splot po lewej stronie.
Czynności powtarzamy po stronie prawej, a na sam koniec tworzymy ostatni węzeł płaski biorąc po dwa pozostałe odcinki z obu stron.
Czynności wykonujemy ponownie po obu stronach, lecz nie wychodząc poza długość, jaką już osiągnęliśmy w pracy.
Tym sposobem dochodzimy do momentu, w którym nasza praca kończy się na linii prostej. Jak ją osiągniemy, ponownie splatamy sznurki na wzór trójkąta jak w pierwszej części naszej pracy. W tym celu odejmujemy w każdym kolejnym rzędzie po dwa odcinki sznurków po każdej ze stron.
Po stworzeniu trójkąta, ponownie tworzymy węzły żebrowe po każdej ze stron. Tym razem będą one podwójne, jednak przed rozpoczęciem drugiego ułożymy na krzyż dwa środkowe odcinki tak, by ten z prawej strony przeszedł na lewą, a z lewej na prawą.
I kolejne węzły żebrowe…
Makrama prawie gotowa…
Teraz jeszcze tylko przytniemy końcówki. Możemy to zrobić na wprost…
Lub na kształt „trójkąta”
Koniecznie pochwalcie się efektem końcowym :)
Przypominam, że w formularzu kontaktowym na stronie możecie przesyłać propozycje instruktaży, jakie chcielibyście zobaczyć na naszym blogu!